Africké bubny a nástrojePříslušenství na djembeOstatní bubnyPerkuse
 

DOTAZ: Jaké djembe si mám koupit jako začatečník?
Ideální je si koupit co největší s těmito vyjímkami.
Pro člověka, který má jeden buben se nejvíce hodí tzv.univerzální djembe, tedy zároveň doprovodné i solové zvukem naráz, prostě něco mezi. Pokud už pak hraje člověk sám pro sebe, v kapele nebo s bubny, buben bude znít dobře a příjemně. Výrazné solové jsou vhodné hlavně do bubnovacích kapel, když člověk chce být hodně slyšet bez větší síly a doprovné jsou už spíše jako conga a pro začátečníka na ně může být těžké zahrát uder slap, protože mají o dost tlustší kůži. Univerzální jsou okolo 62x32-34 mezi 5200-5400Kč a mají střední kůží.
Doprovodné 62x34-36 a mají spíše tlustší kůži.
Solové 62x31-32 a mají tenkou až střední kůži.

Nejlepší pro hru jsou djembe s velikosti bubnu nad 58 je už dostatečná a pak záleží na osobních preferencích viz výše. 58cm protože když se na djembe hraje ve správně poloze tatko http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/91/Djemb%C3%A9_player.JPG tak nepřekáží ve hře rukám nohy a může být opřené o zem. I zvukové vlastnosti djembe nad 58 jsou mnohem lepší než např. 50-55.
Velký rozdíl je i mezi djembe co mají 45 nebo 50cm, zvukový rozsah je větší a na buben se lépe hraje i kvůli často většímu průměru okolo 28cm kde už se vejdou i obě ruce na bass. Nevýhodou této velikosti oproti 55+ je zvuková nejasnost protože zvuku jsou nadměrnou rezonancí bubnu pohlcovány.

DOTAZ: Jak na djembe začít?
Na djembe je spousta vyukových materiálů jeden z nejlepších jsem přeložil a umístil zde http://udu.tumi.cz/bubny_djembe_rytmy.htm podle něj na lecos přijdete. Základem je ale technika a ta se nejlépe ukáže někým kdo tomu rozumí a věnuje africkým rytmům. Dobře vysvětlené základní údery jsou na tomto videu http://www.youtube.com/watch?v=i-OlxviAiZ0 na více videi s výukou techniky se nedívejte, protože jsou na youtube z více než poloviny špatná.

DOTAZ: Mám strach abych si nevštípil nějakej zlozvyk?
Idální je když ti někdo ukáže základy, jak se hraje tone a slap a jak cvičit. Já při prodeji zákazníkovi věnuji normálně tak 2 hodiny i s lekcí a kldině i víc pokud chce to záleží na každém. Lidi co začnou hned dobře jsou na tom za půl roku cvičení líp než lidi co hrajou pět let, prostě správná technika a vědět jak a podle čeho cvičit je důležité jak u každého nástroje. Zlozvyk se můžeš naučit ale jde rychle odučit znám od sebe, hrál jsem 2 roky podle citu a bez nějakých lekcí ale taky vím jak to šlo pak strašně rychle dopředu když to bylo jak se má nebo u nějakých žáků co ke mně jezdí aspoň jednou týdně. Ideálním učitelem je tedy někdo kdo se zabývá západoafrickými rytmy protože tito lidi absolvovali většinou dost worshopů a techniku mají zvládnutou a snad dokážou i vysvětlit.

DOTAZ: Proč z afriky vozíte jen korpusy a bubny potahujete kůží sám?
Bubny potahují v první řadě sám kvůli kvalitě dopracování dřeva zejména vrchní hrany kde korpus přichází do kontaktu s kůží. V africe je tak pěkně nedopracují a nevytvarujou hranu a vnitřek do podoby jak má nejlépe být. Další věc je kvůli převozu protože djembe by měsíc v kontejneru, na lodi, cestě a kolejich s poloviny nevydržely a kůže popraskaly. Taky jejich cena je kvůli tomuto nížší, protože práce na montáží a materiálu je v africe skoro stejně drahá jako celý korpus. Používám taky kvalitnější materiály jako šňůra s jádrem na provlíkání i na obručích. Je to tedy hlavně kvůli mnohem vyšší kvalitě bubnů, jejich zvuku a nižší ceně.

DOTAZ: Djembe nehraje tak dobře jak hrálo, není dobře naplé?
Každé djembe se musí dopínat cca každé 3 týdny aby bylo naladěné, zezačátu i obden kvůli protahování šňůr. Pokud si jej nedopínal od začátku bude potřeba udělat i víc než 20 oček. Blánou to není 100% pokud není starší než 3 roky je v pořádku. Návod jak napnout např. http://hawkdancing.com/Wooddrum/tuningadjembe.html úplně dole.

DOTAZ: Můžu přijet na osobní lekci?
Ano můžete, ozvěte se a domluvíme se na víkend v odpoledních až večerních hodinách.
Ke mně: na djembu hraju 7 let aktivně (to je každý den) a za tu dobu jsem obsalvoval několik kurzů broni pavlíčka a igora holky, jako největší přínos beru workshopy s mohamedem bangourou a drissou kone. Momentálně hraju v skupině camara s palem nowakem a paulem grocotem kteří byli na kurzech v mali, guinei a ghaně. Zkušenost s worksopu mám vedl jsem jich tak desítku a mám i několik osobních studentů. Teoreticky i prakticky můžu naučit skladbu s prvky - break, stavba sola a solových doprovodů, triolové prvky (mohamed bangoura), shuffle - microtiming (drissa kone) a další.

DOTAZ: Je bezpečné nechat si buben poslat poštou?
Posílám bubny 5 let poštou a nepraskla ani jednou kůže ani jednou dřevo. Není čeho se bát, materiály jsou zaprvé dost odolné ale hlavně na balení si dávám záležete a buben obalím tak aby byl ze všech stran chráněn proti nárazu i pohybu.

DOTAZ: Jaká tloušťka kůže je pro mě vhodná?
Kůže jsou na bubnech různě tlusté - tlusté, střední a tenké. Basový zvuk je přibližně stejný tlouštka ovlivňuje hlavně sílu zvuku (hlasitost), rezonanci a výšku tónu. Tlustá kůže má větší hlasitost, kratší rezonancí a hlubší tón a naopak. Pro začátečníka je vhodnější spíše střední až tenká kůže protože na takový buben se mnohem jednodušeji hraje úder slap, nevýhodou je ne tak hluboký tone. Při hře na tlustou kůži je potřeba větší síla i technická zdatnost a taky ruce u této kůže dostávají více zabrat. Nutno říct že lide v čr mají radši tlustší kůže střední až tlusté a tak tomu přizpůsobuji i nabídku, mnoho bubnu s tenkou kůží a s ostrým plechovkovým zvukem nenabízím.

DOTAZ: Jaký rozdíl je mezi bubny, které mají přes kůži nataženou obruč, a jiné, kdy kůže obruč překrývá?
Jedna možnost je ustřihnutí hned nad obručí a druhá možnost je obtočení kolem nich. Rozdíl je samozřejmně ve vzhledu a z praktických věcí je u obručí s límcem výhoda neodírání provazů na obručí při opírání o zem a taky, že palce co narážejí do obruče při hře bolí méně pokud tam límec je.

DOTAZ: Jak vyrobit obruče na bubny?
Potřebujete roxor, lze jej dostat ve většíně stavebnictví kde mají cihly, kachle atd. většinou venkovní prodej u nás v malém městě je hned na 3 místech takže to není problém. Roxor by měl být nejlépe 0,5cm nebo 0,6cm tloušťku. Samotnou obruč vyrobíte ohnutím roxoru přímo na bubnu viz toto video od 0:50 http://youtube.com/watch?v=eR_cMVeq1ks&feature=user Dotvarování do kruhu je docela jednoduché pomocí svěráku kdy strčíte kruh do něj a tlakem na něj a postupným posouváním obruč tvarujete. Pak stačí už jen kruh svařit. Kruh můžete i ohýbat po svaření. Spodní kruh ze dvou kruhů na vrchní hraně by měl být o něco větší aby nevyskočila obruč při povlíkání nahoru ale jde tak o 5cm v obvudu, sám je dělám oba stejně ale mám je přesně těsně podle tvaru bubnu a dávám si při povlíkání hodně pozor hlavně zezačátku kdy ještě nejsou na sobě tak usazeny a musí přitahovat šňůry jemně.

DOTAZ: Jak jsou oholeny africké kůže, nejsou činěné?
Kůže africká je holena ručně, činěná není, holení viz video http://www.youtube.com/watch?v=_8nu5ciyRxM&feature=user
Kůže mám rozděleny do 6 skupin: extra tlusta, tlustá, střední, tenká, extra tenká a speciálně upravená (chemicky).

DOTAZ: Co navrhuješ za dřevo na buben z českých dřevin?
Vyznám se zběžně v afrických podle tabulek tvrdosti, na djembe co nejtvrdší to je africké asi středně tvrdé, podle testu janka hodnota kolem 1260, jinak 650kg/cm2 http://www.converter.cz/tabulky/tvrdost-dreva.htm České podle tabulek buk nebo bříza, africká dřevina je ale nepraskající a nesesychající v takové míře jako česká až o 20%.

Objednávka
Obchodní podmínky
Kontakt

Jak k nám
Sklad a zkušebna
Časté dotazy